Pamatujte, že jakákoli zdravá strava spaluje pouze tuky, nikoli svaly.

Pamatujte, že jakákoli zdravá strava spaluje pouze tuky, nikoli svaly.

San Diego, CA: Americká rada pro cvičení; 2013.Zdravá váha — to není dieta, je to životní styl. O BMI. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. https://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/adult_bmi/index.html.Informační síť pro kontrolu hmotnosti. Pochopení obezity dospělých. Národní institut diabetu a onemocnění trávicího traktu a ledvin. https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/weight-control/understanding/Pages/understanding-adult-overweight-and-obesity.aspx.

Metoda 500 kalorií je extrémní úroveň dietního plánu pro hubnutí pro obézní lidi, kteří si vyzkoušeli a uvědomili si, že nemohou zhubnout jiným způsobem. V tomto dietním plánu musí osoba, která drží dietu, zkonzumovat pouze 500 kalorií za den, takže je také známá jako velmi nízkokalorická dieta nebo VLCD. Ačkoli je VLCD uznáván jako nejrychlejší způsob, jak snížit svou tělesnou hmotnost, ale za jakýchkoli podmínek by 500 kalorická metoda pro rychlé snížení hmotnosti neměla být zkoušena na vlastní pěst bez dohledu a doporučení zdravotnického specialisty.

Dietní program VLCD využívá náhradu jídla, jako jsou tyčinky s připraveným jídlem, nápoje a koktejly místo minimálně dvou jídel denně. Tento dietní program je určen pouze pro lidi s nadváhou a obezitou, kterým se nedaří zhubnout pomocí žádného jiného dietního plánu. Extrémní úroveň omezení kalorií pomáhá dosáhnout požadovaného výsledku, pokud jde o úbytek hmotnosti, ale nemělo by se dodržovat po dlouhou dobu kvůli souvisejícím zdravotním rizikům, pokud je dodržováno delší dobu.

Jak může pomoci obézním lidem

Obezita nebo nadváha je jedním z hlavních zdravotních problémů, kterým čelí lidé na celém světě. Tento problém se může stát každému, což znamená, že nezáleží na pohlaví a věku. Na jedné straně lidé s nadváhou nebo obezitou v průběhu času ztrácejí sebedůvěru kvůli své neobvyklé tělesné stavbě, kterou si lze snadno všimnout i ve velkém davu, a na druhé straně to zvyšuje riziko mnoha nemocí, pokud není kontrolováno nebo sníženo. včas, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu, onemocnění jater atd. To vše jsou život ohrožující stavy, takže než vám tyto zdravotní problémy zaklepou na dveře, je lepší podniknout proaktivní krok a snížit nadměrnou tělesnou hmotnost.

Jakmile se stanete obézní, je extrémně obtížné snížit tento nežádoucí tuk z těla navzdory tvrdému úsilí, jako je snížení velikosti a počtu jídel, tvrdé cvičení v posilovně atd. Nicméně pro lidi, kteří jsou jednoduše sklíčeni ze všech běžných kroků a opatření pro ztráta nechtěného tuku v těle se nyní může uvolnit. Metoda 500 kalorií se v nedávné minulosti ukázala jako nejrychlejší způsob, jak rychle zhubnout. Tento dietní plán je zcela odlišný od ostatních běžných dietních plánů.

Existuje několik svědectví lidí na webových stránkách, kteří účinně zhubli díky dodržování tohoto dietního plánu ve velmi krátké době. Extrémní míra omezení kalorií, které ukládá svému uživateli, je důvodem těchto úspěšných moring slim jiná spotřeba příběhů. Vzhledem k tomu, že uživatel potřebuje mít pouze 500 kalorií za den, což je také zdraví škodlivé, provádí se pouze pod řádným lékařským vedením, které zahrnuje pravidelné poradenství a fyzické kontroly.

Váš dietní plán je pečlivě sledován lékaři, aby zajistili, že s touto omezenou dietou nebude vaše tělo zaostávat za nedostatkem nezbytných živin. Jeho jídelníček by měl být připravován pouze pod vedením dietologa, který lépe ví, že jaké zdroje potravy mohou skutečně splnit vaši denní potřebu živin s omezeným počtem potravin a kalorií.

Tento program je skutečně zachráncem života, protože nikdo nechce prožít celý život jako obézní člověk nebo člověk s nadváhou, který ani nemůže nosit oblečení podle své touhy. Navíc z dlouhodobého hlediska upadají do deprese a rozvíjejí se u nich příznaky sociálního stažení z toho, že se neúčastní žádného společenského programu nebo akcí.

Ano, je pravda, že tento dietní plán extrémní úrovně obsahuje riziko narušení vnitřního zdraví spolu s odbouráváním tuku z těla, ale toto riziko lze dobře zvládnout, pokud jej budete provádět pod dohledem lékaře pouze na jeho doporučení, nikoli vlastní já.

Co je třeba zvážit, než budete postupovat podle metody 500 kalorií

Lidé, kteří plánují dodržovat dietní plán 500 kalorií pro co nejrychlejší redukci hmotnosti, by měli nejprve zvážit níže uvedené důležité body pro svou bezpečnost a nejlepší výsledek.

Neplánujte to udělat sami

Dietní plán 500 kalorií zvažuje extrémní úroveň omezení kalorií pro dietáře. Kvůli tomuto extrémnímu omezení existuje šance, že se mohou stát některá zdravotní rizika u toho, kdo drží dietu, pokud to plánuje udělat sám bez jakéhokoli vedení nebo doporučení zdravotnického specialisty.

Lékař vám předepíše tento konkrétní dietní plán na hubnutí pouze za podmínky, že si myslí, že je pro vás velmi nemožné zhubnout jinou metodou. Toto konkrétní doporučení se provádí po důkladném zhodnocení zdravotních rizik nebo komplikací dietáře, které mohou nastat po dodržování tohoto dietního plánu. Pokud vám váš lékař dá ve všech ohledech čistý chit, pak a pouze vy byste měli začít s tímto dietním programem.

Kromě toho, pokud to nedoporučují zdravotní specialisté, neměli byste přemýšlet o tom, že byste to prováděli sami, protože tento druh omezení kalorií je spojen s mnoha zdravotními riziky. Dohled lékaře by měl zůstat trvalý, dokud budete na tomto dietním plánu, protože on rozhodne, co potřebujete jíst a co byste měli vyloučit. V opačném případě, pokud si svůj jídelníček naplánujete podle vlastního uvážení, zůstává šance, že budete mít nedostatek živin.

Může se stát, že budete mít nedostatek živin

Lidé, kteří dodržují dietní plán s 500 kaloriemi nebo dokonce konzumují 800 kalorií za den, mají větší riziko nutričního nedostatku. Toto riziko zůstává vyšší pro specifické skupiny lidí. Například, pokud tento dietní plán dodržuje starší dospělá skupina lidí, existuje riziko, že během několika dnů této dietní metody snadno dostanou nedostatek živin. Je to proto, že v případě starších dospělých se přirozená schopnost jejich těla vstřebávat živiny vlivem stárnutí snižuje, a proto jejich tenké střevo selhává při vstřebávání životně důležitých živin z potravy, kterou konzumují.

Nedostatky živin, které se většinou vyskytují při dodržování metody 500 kalorií, zahrnují vitamíny a minerály, což jsou dvě základní živiny pro zdravé přežití lidského těla. V důsledku tohoto nedostatku se pravděpodobně objeví mnoho zdravotních problémů. Studie zjistila, že lidé, kteří dokonce zkonzumují méně než 1200 kalorií za den, nedokážou splnit denní potřebu vitamínů a minerálů svého těla.

Podle Mayo Clinic, pokud něčí dietní menu postrádá minerál zinek, může se snadno stát obětí problému s vypadáváním vlasů nebo vypadáváním vlasů. Tento minerál snadno využijete v hovězím mase a dýňových semínkách. Kromě toho může nedostatek vápníku a vitamínu D způsobit zdravotní problémy s osteoporózou, nedostatek železa může způsobit anémii a nedostatek vitamínu niacinu, který se nachází v datlích, a tuňák může vést k ucpání tepen, což je nejčastější příčina srdečního infarktu.

Takže lidé, kteří plánují 500 kalorickou metodu, kterou by měli následovat, by měli zvážit nutriční úroveň své stravy nejen o omezení kalorií.

Riziko žlučových kamenů

Vaše riziko vzniku žlučových kamenů se zvýší, pokud začnete dodržovat metodu 500 kalorií na hubnutí. Žlučový kámen se vyvíjí ve vašem žlučníku, který může ucpat žlučovod, což vede k silné bolesti břicha. Mezi faktory, které zvyšují riziko vzniku žlučových kamenů, patří

Rychlé hubnutíObezitaPůst po delší dobuOpakované hubnutí a přibíráníJiž existující žlučové kameny

Jak však uvádí jedna zpráva ze studie, riziko vzniku žlučových kamenů může být během VLCD diety sníženo, pokud osoba držící dietu dodržuje dietní metodu s vysokým příjmem tuků. Také konzumace potravin bohatých na vlákninu a omezení cukru a rafinovaných sacharidů může také pomoci předcházet riziku růstu žlučových kamenů. Vždy se však doporučuje začít s tímto dietním plánem pod dohledem lékaře a dietologa pro správná dietní doporučení.

Kolik je 500 kalorií

500 kalorií bude záviset na vašem výběru jídla. V závislosti na dietním menu, které zařadíte do svého denního jídla, se rozhodne, kolik nebo jak málo z vašeho jídelníčku splní tento kalorický cíl. Podle výpočtu USDA jablko obsahuje méně než 80 kalorií, dva kusy smaženého kuřete obsahují přibližně 400 kalorií, zatímco hrst arašídů a plátek pizzy mají asi 250 kalorií.

Kromě přesné znalosti kalorií o dietě, kterou zařazujete do svého jídelníčku, je také nutné vědět, kolik kalorií za den spálíte. Jak uvádí Harvard Medical School, míra spalování kalorií velmi závisí na každodenních aktivitách člověka a jeho individuální tělesné hmotnosti.

Například osoba s váhou 185 liber může spálit až 72 kalorií pouze tím, že sedí na 1-hodinové schůzce. Pokud tedy plánujete následovat metodu 500 kalorií, ujistěte se, že máte přesné znalosti o počtu kalorií potravin, které do této diety zařazujete, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Dieta může postrádat zdravé tuky

Při dodržování dietního plánu 500 kalorií může vaše tělo postrádat zdravé tuky, které jsou dobré pro celkové zdraví a kondici. Je to proto, že ze tří makroživin, jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy, je to tuk, který obsahuje kalorie na nejvyšší úrovni. Z tohoto důvodu jsou potraviny bohaté na tuky často vyloučeny nebo konzumovány ve velmi malém množství v tomto dietním plánu, a to kvůli vysoce kalorickému obsahu.

Mezi velmi zdravé zdroje nenasycených tuků patří avokádo a losos, které jsou pro lidské tělo životně důležité. S tímto nízkotučným dietním programem však často dietář trpí deficitem tohoto zdravého tuku. Deficit tuku také vede k riziku nedostatku vitamínů rozpustných v tucích, jako je vitamín E, a špatné schopnosti vstřebávání antioxidantů.

Může být považována za dietu 5:2 nebo alternativní denní dietu

Dietu 500 kalorií lze považovat za součást nedávno známého přerušovaného nebo alternativního dietního plánu 5:2. V tomto konkrétním dietním plánu musí člověk, který drží dietu, jíst vyváženou středomořskou stravu skládající se z 2000 kalorií (každý den) po dobu pěti dnů v týdnu. Zbývající dva dny téhož týdne dietář vyžaduje omezení na 500 kalorií s nízkým obsahem sacharidů za den.

To je důvod, proč je tento nový dietní plán známý jako dietní plán 5:2 a metoda 500 kalorií se hodí do tohoto navrhovaného plánu. Tyto dva dny 500 nízkosacharidového kalorického plánu by neměly být dodržovány v po sobě jdoucí den, místo toho to mohou být jakékoli dva alternativní dny v týdnu.

Tento alternativní způsob půstu zajišťuje, že osoba, která drží dietu, může během 5 dnů využít potřebné živiny pro své tělo, jako je velké množství ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a zdravých tuků. Metoda přerušované diety 5:2 pro hubnutí však není tak účinná, pokud jde o výsledek, než metoda denní nízkokalorické nebo 500kalorické diety.

Nenabízí dlouhodobé řešení

Metoda 500 kalorií je sice účinná a krátkodobě proveditelná, ale je velmi těžké a zdraví škodlivé ji dodržovat dlouhodobě. Lidé, kteří obecně dodržují tento nízkokalorický dietní plán, nahrazují 1 nebo 2 stravy nízkokalorickým dietním menu. Tato náhrada však bude mít negativní dopad na vaše zdraví, pokud je plánujete dodržovat po delší dobu.

Je to proto, že když konzumujete celé potraviny, vaše tělo snadno získá základní živiny, jako jsou makroživiny, vitamíny, minerály a fytochemikálie, a uvnitř vašeho těla dochází ke zdravé interakci těchto živin. Tato základní funkce se však neuskuteční, pokud vytrvale dodržujete nízkokalorickou nebo 500kalorickou dietní metodu, protože umělé potraviny mohou v budoucnu způsobit nahrazení těchto interakcí vedoucích k mnoha zdravotním rizikům.

Může to být drahé

I když při metodě 500 kalorií musí člověk, který drží dietu, jíst mnohem méně, ale přesto se to ukazuje jako velmi drahé, protože míra každé libry v jídelním lístku je vyšší než u jakékoli jiné běžně používané diety. Například poplatky za potraviny nahrazující jídlo jako Optifast atd. jsou příliš vysoké než stejné množství celých potravin.

Kromě toho, protože tento dietní plán vyžaduje neustálý dohled zdravotnického specialisty kvůli extrémnímu omezení kalorií, které je zdraví škodlivé, tato dietní metoda také zahrnuje týdenní poplatky za návštěvu zdravotního specialisty, což je důležitou součástí této dietní cesty. Všechny tyto náklady způsobují, že tato dietní metoda pro hubnutí je dostatečně nákladná, aby byla dostupná pro průměrně vydělávající osobu.

Může způsobit metabolické změny

Pokud plánujete začlenit dietní metodu s 500 kaloriemi do svého každodenního života, měli byste zůstat připraveni zvážit navzájem zdravotní riziko, které tento dietní plán může způsobit, a to je jeho vliv na funkci vašeho metabolismu. Pokud je tento dietní plán dodržován po delší dobu, může způsobit změny ve vašem metabolismu v důsledku extrémního snížení kalorií ve stravě, které vaše tělo používá k výrobě energie.

Výsledkem je, že funkce metabolismu se zpomalí, než je jeho normální úroveň, což má dopad na celkovou funkčnost těla spolu se spalováním velmi malého množství kalorií. Kromě toho po redukci hmotnosti vaše tělo potřebuje méně kalorií, aby si udrželo tuto novou tělesnou hmotnost ve srovnání s vaší předchozí váhou.

Může způsobit ztrátu svalů

Jedním z hlavních rizik zhoršení zdraví souvisejícího s dietním plánem 500 kalorií je riziko ztráty svalové hmoty. Podle renomovaných dietologů, pokud někdo dodržuje tento dietní plán, pak po úrovni, kdy je rezervovaná hladina tuku ve vašem těle spotřebována nebo využita vaším tělem, začalo spalovat zdravé svaly, což vede ke ztrátě svalové hmoty namísto ztráty tuku, což je primární cíl tohoto dietní plán.

Zpočátku je ztráta svalů zaměňována s hubnutím dietářem, ale to není pravda, protože ne každá váha je špatná, některé jsou nezbytné pro vaše zdraví. Abychom měli zdravé tělo a váhu, je nutné svaly místo hubnutí budovat. Pamatujte, že jakákoli zdravá strava spaluje pouze tuky, nikoli svaly.

Může to zhoršit zdraví kostí

Dlouhodobý účinek velmi nízkokalorické diety je extrémně špatný pro zdraví vašich kostí, což je často přehlíženo. Je to především proto, že lidé tento dietní plán nedodržují delší dobu. Pokud se tedy po velmi dlouhé době tohoto dietního plánu objeví na obrázku problém se zdravím kostí, lidé nechápou, zda je to důsledek jejich extrémního omezení kalorií, které udělali najednou, nebo něčeho jiného.

Základní pravdou však je, že nedostatek základních živin, jako jsou minerály a vitaminy, časem oslabuje kosti, což vede ke křehkosti nebo jiným problémům souvisejícím se zdravím kostí, které se v budoucnu vyvinou.

Nevhodné pro osoby s určitým zdravotním stavem

Tento dietní plán není vhodný pro osoby se zvláštním zdravotním stavem.

Published
Categorized as Blog